SimpleSAMLphp 1.15 - en to ro translation catalogue (219 entries)

en: [Preferred choice]
ro: [Varianta preferată]

en: Person's principal name at home organization
ro: Numele de identificare a persoanei la instituția de origine (de forma nume_utilizator@domeniu.ro)

en: Superfluous options in config file
ro: Opțiuni inutile în fișierul de configurare

en: Mobile
ro: Mobil

en: Shib 1.3 Service Provider (Hosted)
ro: Furnizor de servicii Shib 1.3 (găzduit)

en: LDAP is the user database, and when you try to login, we need to contact an LDAP database. An error occurred when we tried it this time.
ro: LDAP reprezintă o bază de date cu utilizatori. Când încercați să vă autentificați, trebuie contactată o bază de date LDAP. A apărut o eroare când s-a încercat această operațiune.

en: Optionally enter your email address, for the administrators to be able contact you for further questions about your issue:
ro: Opțional, treceți adresa dumneavoastră de e-mail. Administratorii de sistem vor putea să vă contacteze pentru eventuale informații suplimentare despre problema dumneavoastra:

en: Display name
ro: Nume afișat

en: Remember my choice
ro: Memorează alegerea făcută

en: SAML 2.0 SP Metadata
ro: Metadate furnizor de servicii (SP) SAML 2.0

en: Notices
ro: Note/Observații

en: Home telephone
ro: Telefon acasă

en: Hi, this is the status page of SimpleSAMLphp. Here you can see if your session is timed out, how long it lasts until it times out and all the attributes that are attached to your session.
ro: Aceasta este pagina de stare pentru SimpleSAMLphp. Aici puteți verifica dacă sesiunea dumneavoastră a expirat, cât timp mai este până la expirarea sesiunii precum și toate atributele atașate sesiunii dumneavoastră.

en: Explain what you did when this error occurred...
ro: Descrieți ce operațiuini executați când a apărut această eroare  ...

en: An unhandled exception was thrown.
ro: A apărut o excepție netratată.

en: Invalid certificate
ro: Certificat nevalid

en: Service Provider
ro: Furnizor de servicii

en: Incorrect username or password.
ro: Nume de utilizator incorect sau parola incorectă.

en: There is an error in the request to this page. The reason was: %REASON%
ro: Există o eroare în cererea către această pagină. Motivul este: %REASON%

en: E-mail address:
ro: Adresa e-mail:

en: Submit message
ro: Trimite mesajul

en: No RelayState
ro: Nu există <i>RelayState</i>

en: Error creating request
ro: Eroare la crearea cererii

en: Locality
ro: Localitate

en: Unhandled exception
ro: Excepție netratată

en: The following required fields was not found
ro: Următoarele câmpuri obligatorii nu au fost găsite

en: Download the X509 certificates as PEM-encoded files.
ro: Descărcați certificatele X509 ca fișiere PEM.

en: Unable to locate metadata for %ENTITYID%
ro: Nu pot fi localizate metadatele pentru %ENTITYID%

en: Organizational number
ro: Număr organizațional

en: Password not set
ro: Parola nu este configurată

en: Post office box
ro: Cutie poștală

en: A service has requested you to authenticate yourself. Please enter your username and password in the form below.
ro: Un serviciu a solicitat autentificarea dumneavoastră. Vă rugăm să completați numele de utilizator și parola în câmpurile de mai jos.

en: CAS Error
ro: Eroare CAS

en: The debug information below may be of interest to the administrator / help desk:
ro: Informațiile de depanare de mai jos pot fi importante pentru administratorul de sistem:

en: Either no user with the given username could be found, or the password you gave was wrong. Please check the username and try again.
ro: Nu a fost găsit niciun utilizator cu numele de utilizator specificat, sau parola introdusă este greșită. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Error
ro: Eroare

en: Next
ro: Următorul pas

en: Distinguished name (DN) of the person's home organizational unit
ro: Nume distincitv (DN) al unității organizaționale de origine a persoanei

en: State information lost
ro: Informația de stare a fost pierdută

en: The password in the configuration (auth.adminpassword) is not changed from the default value. Please edit the configuration file.
ro: Parola din configurare (<i>auth.adminpassword</i>) este cea implicită, vă rugăm să o modificați.

en: Converted metadata
ro: Metadate convertite

en: No, cancel
ro: Nu

en: You have chosen <b>%HOMEORG%</b> as your home organization. If this is wrong you may choose another one.
ro: Ați ales ca instituție de origine<b>%HOMEORG%</b>. Dacă nu este corect vă rugăm să alegeți altă instituție.

en: Error processing request from Service Provider
ro: Eroare la procesarea răspunsului primit de la furnizorul de servicii

en: Distinguished name (DN) of person's primary Organizational Unit
ro: Nume distincitv (DN) al unității organizaționale primare a persoanei

en: To look at the details for an SAML entity, click on the SAML entity header.
ro: Pentru a vizualiza detalii privind o entitate SAML, apăsați pe antetul entității SAML.

en: Enter your username and password
ro: Vă rugăm să completați numele de utilizator și parola

en: Login at
ro: Autentificare la

en: No
ro: Nu

en: Home postal address
ro: Adresa poștală de acasă

en: WS-Fed SP Demo Example
ro: Exemplu demonstrativ de WS-Fed

en: SAML 2.0 Identity Provider (Remote)
ro: Furnizor de identitate SAML 2.0 (distant)

en: Error processing the Logout Request
ro: Eroare la procesarea cererii de deautentificare

en: Do you want to logout from all the services above?
ro: Doriți să vă deautentificați de la toate serviciile de mai sus ?

en: Select
ro: Selectați

en: The authentication was aborted by the user
ro: Autentificarea a fost întreruptă de utilizator

en: Your attributes
ro: Atributele dumneavoastră

en: Given name
ro: Prenume

en: Identity assurance profile
ro: Profilul de asigurare a identității

en: SAML 2.0 SP Demo Example
ro: Exemplu demonstrativ de furnizor de servicii SAML 2.0

en: Logout information lost
ro: Informația de deautentificare a fost pierdută

en: Organization name
ro: Denumirea instituției

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is unknown
ro: Autentificare eșuată: certificatul trimis de browser-ul dumneavoastră nu este recunoscut

en: You are about to send a message. Hit the submit message button to continue.
ro: Mesajul este pregătit pentru a fi trimis. Apăsați butonul de trimitere pentru a continua.

en: Home organization domain name
ro: Njumele de domeniu pentru instituția de origine

en: Go back to the file list
ro: Mergeți înapoi la lista de fișiere

en: Error report sent
ro: Raportul cu erori a fost trimis

en: Common name
ro: Nume comun

en: Please select the identity provider where you want to authenticate:
ro: Vă rugăm să alegeți furnizorul de identitate pe care doriți să-l folosiți pentru autentificarea dumneavoastră:

en: Logout failed
ro: Deautentificarea a eșuat

en: Identity number assigned by public authorities
ro: Număr de identitate atribuit de autorități publice

en: WS-Federation Identity Provider (Remote)
ro: Furnizor de servicii federație WS (distant)

en: Error received from Identity Provider
ro: Eroare primită de la furnizorul de identitate

en: LDAP Error
ro: Eroare LDAP

en: The information about the current logout operation has been lost. You should return to the service you were trying to log out from and try to log out again. This error can be caused by the logout information expiring. The logout information is stored for a limited amount of time - usually a number of hours. This is longer than any normal logout operation should take, so this error may indicate some other error with the configuration. If the problem persists, contact your service provider.
ro: Informația de deautentificare pentru această operațiune a fost pierdută. Vă rugăm să vă întoarceți la serviciul din care ați încercat să vă deautentificați și să încercați din nou. Această eroare poate fi cauzată de expirarea informației de deautentificare. Informația de deautentificare este stocată pentru un timp limitat, dar de obicei câteva ore, ceea ce eate mai mult decât poate dura în mod obișnuit o operațiune de deautentificare. Prin urmare, mesajul poate indica o altă eroare de configurare. Dacă problema persistă, vă rugăm să contactați furnizorul de servicii.

en: Some error occurred
ro: A apărut o eroare

en: Organization
ro: Instituție

en: No certificate
ro: Lipsește certificatul

en: Choose home organization
ro: Alegeți instituția de origine

en: Persistent pseudonymous ID
ro: ID pseudonim persistent

en: No SAML response provided
ro: Nu a fost furnizat răspunsul SAML

en: No errors found.
ro: Nu au fost depistate erori.

en: SAML 2.0 Service Provider (Hosted)
ro: Furnizor de servicii SAML 2.0 (găzduit)

en: The given page was not found. The URL was: %URL%
ro: Pagina nu a fost găsită, URL-ul a fost următorul: %URL%

en: Configuration error
ro: Eroare de configurare

en: Required fields
ro: Câmpuri obligatorii

en: An error occurred when trying to create the SAML request.
ro: A apărut o eroare la crearea cererii SAML.

en: This error probably is due to some unexpected behaviour or to misconfiguration of SimpleSAMLphp. Contact the administrator of this login service, and send them the error message above.
ro: Această eroare a apărut probabil din cauza unui comportament neașteptat sau a erorilor de configurare a SimpleSAMLphp. Vă rugăm să contactați administratorul acestui serviciu și să-i furnizați mesajul de eroare de mai sus.

en: Your session is valid for %remaining% seconds from now.
ro: Sesiunea dumneavoastră mai este validă încă %remaining%.

en: Domain component (DC)
ro: Componenta de domeniu (DC)

en: Shib 1.3 Service Provider (Remote)
ro: Furnizor de servicii Shib 1.3 (distant)

en: Password
ro: Parola

en: Nickname
ro: Poreclă

en: Send error report
ro: Trimiteți raportul cu erorile observate

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is invalid or cannot be read
ro: Autentificare eșuată: certificatul trimis de browser-ul dumneavoastră nu este valid sau nu poate fi citit

en: The error report has been sent to the administrators.
ro: Raportul cu erori a fost trimis către administratori.

en: Date of birth
ro: Data nașterii

en: Private information elements
ro: Informații private

en: You are also logged in on these services:
ro: Sunteți autentificat și la următoarele servicii:

en: SimpleSAMLphp Diagnostics
ro: Diagnostic SimpleSAMLphp

en: Debug information
ro: Informații de depanare

en: No, only %SP%
ro: Nu, doar %SP%

en: Username
ro: Nume de utilizator

en: Go back to SimpleSAMLphp installation page
ro: Mergeți înapoi la pagina de instalare a SimpleSAMLphp

en: You have successfully logged out from all services listed above.
ro: Ați fost deautentificat de la toate serviciile enumerate mai sus.

en: You are now successfully logged out from %SP%.
ro: Ați fost deautentificat din %SP%.

en: Affiliation
ro: Afiliere

en: You have been logged out.
ro: Ați fost deautentificat

en: Return to service
ro: Întoarcere la serviciu

en: Logout
ro: Deautentificare

en: State information lost, and no way to restart the request
ro: Informația de stare a fost pierdută, cererea nu poate fi reluată

en: Error processing response from Identity Provider
ro: Eroare la procesarea răspunsului primit de la furnizorul de identitate

en: WS-Federation Service Provider (Hosted)
ro: Furnizor de servicii federație WS (găzduit)

en: Preferred language
ro: Limba preferată

en: Surname
ro: Nume de familie

en: No access
ro: Accesul este interzis

en: The following fields was not recognized
ro: Următoarele câmpuri nu au fost recunoscute

en: Authentication error in source %AUTHSOURCE%. The reason was: %REASON%
ro: Eroare de autentificare la sursa %AUTHSOURCE%. Motivul a fost: %REASON%

en: Bad request received
ro: S-a primit o cerere incorectă

en: User ID
ro: ID utilizator

en: JPEG Photo
ro: Fotografie JPEG

en: Postal address
ro: Adresa poștală

en: An error occurred when trying to process the Logout Request.
ro: A apărut o eroare la procesarea cererii de deautentificare.

en: Sending message
ro: Se trimite mesajul

en: In SAML 2.0 Metadata XML format:
ro: În format metadate XML SAML 2.0:

en: Logging out of the following services:
ro: Deautentificare din următoarele servicii:

en: When this identity provider tried to create an authentication response, an error occurred.
ro: A apărut o eroare când furnizorul de identitate încerca să creeze un răspuns de autentificare.

en: Could not create authentication response
ro: Nu a fost posibilă crearea răspunsului de autentificare

en: Labeled URI
ro: URI etichetat

en: SimpleSAMLphp appears to be misconfigured.
ro: Probleme la configurarea SimpleSAMLphp.

en: Shib 1.3 Identity Provider (Hosted)
ro: Furnizor de identitate Shib 1.3 (găzduit)

en: Metadata
ro: Metadate

en: Login
ro: Autentificare

en: This Identity Provider received an Authentication Request from a Service Provider, but an error occurred when trying to process the request.
ro: Acest furnizor de identitate a primit o cerere de autentificare de la un furnizor de servicii, dar a apărut o eroare la procesarea cererii.

en: Yes, all services
ro: Da, toate serviciile

en: Logged out
ro: Ieșire din sistem (deautentificare)

en: Postal code
ro: Cod poștal

en: Logging out...
ro: Deautentificare ...

en: Metadata not found
ro: Metadatele nu au fost găsite

en: SAML 2.0 Identity Provider (Hosted)
ro: Furnizor de identitate SAML 2.0 (găzduit)

en: Primary affiliation
ro: Afiliere primară

en: If you report this error, please also report this tracking number which makes it possible to locate your session in the logs available to the system administrator:
ro: Dacă raportați această eroare, vă rugăm să includeți următorul număr de înregistrare care va permite localizarea sesiunii dumneavoastră în jurnalele de sistem:

en: XML metadata
ro: Metadate XML

en: The parameters sent to the discovery service were not according to specifications.
ro: Parametrii trimiși către serviciul de căutare nu sunt în conformitate cu specificațiile.

en: Telephone number
ro: Număr de telefon

en: Unable to log out of one or more services. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
ro: Nu a fost posibilă deautentificarea pentru unul sau mai multe servicii. Pentru a fi sigur că toate sesiunile sunt închise, vă rugăm să închideți <i>browser-ul</i>.

en: Bad request to discovery service
ro: Cerere eronată către serviciul de căutare

en: Select your identity provider
ro: Alegeți furnizorul de identitate

en: Entitlement regarding the service
ro: Drepturi relativ la acest serviciu

en: Shib 1.3 SP Metadata
ro: Metadate furnizor de servicii (SP) Shib 1.3

en: As you are in debug mode, you get to see the content of the message you are sending:
ro: Întrucât sunteți în modul depanare, veți vedea conținutul mesajului care va fi trimis:

en: Certificates
ro: Certificate

en: Remember
ro: Ține minte

en: Distinguished name (DN) of person's home organization
ro: Nume distincitv (DN) al instituție de origine a persoanei

en: You are about to send a message. Hit the submit message link to continue.
ro: Mesajul este pregătit pentru a fi trimis. Apăsați link-ul de trimitere pentru a continua.

en: Organizational unit
ro: Unitate organizațională

en: Authentication aborted
ro: Autentificare întreruptă

en: Local identity number
ro: Număr de identificare local

en: Report errors
ro: Raportați erorile

en: Page not found
ro: Pagina nu a fost găsită

en: Shib 1.3 IdP Metadata
ro: Metadate furnizor de identitate (IdP) Shib 1.3

en: Change your home organization
ro: Modificați instituția de origine

en: User's password hash
ro: Parola utilizatorului în format <i>hash</i>

en: In SimpleSAMLphp flat file format - use this if you are using a SimpleSAMLphp entity on the other side:
ro: În format fișier simplu SimpleSAMLphp - utilizați această variantă dacă în capătul celălalt folosiți o entitate SimpleSAMLphp:

en: Yes, continue
ro: Da, continuă

en: Completed
ro: Terminat

en: The Identity Provider responded with an error. (The status code in the SAML Response was not success)
ro: Furnizorul de identitate a răspuns cu o eroare. (Codul de stare in răspunsul SAML a fost  încercare nereușită)

en: Error loading metadata
ro: Eroare la încărcarea metadatelor

en: Select configuration file to check:
ro: Alegeți fișierul de configurare care doriți să-l verificați:

en: On hold
ro: În așteptare

en: Error when communicating with the CAS server.
ro: Eroare de comunicare cu serverul CAS.

en: No SAML message provided
ro: Nu a fost furnizat mesajul SAML

en: Help! I don't remember my password.
ro: Nu mai știu parola.

en: You can turn off debug mode in the global SimpleSAMLphp configuration file <tt>config/config.php</tt>.
ro: Se poate opri modul de depanare în fișierul de configurare SimpleSAMLphp <tt>config/config.php</tt>.

en: How to get help
ro: Cum obțineți ajutor/asistență

en: You accessed the SingleLogoutService interface, but did not provide a SAML LogoutRequest or LogoutResponse. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
ro: Ați accesat interfața <i>SingleLogoutService</i>, dar nu ați furnizat o cerere de deautentificare sau un răspuns de deautentificare SAML.

en: SimpleSAMLphp error
ro: Eroare SimpleSAMLphp

en: One or more of the services you are logged into <i>do not support logout</i>. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
ro: Unul sau mai multe servicii în care sunteți autentificat <i>nu suportă deautentificare</i>. Pentru a fi sigur că toate sesiunile sunt închise, vă rugăm să închideți <i>browser-ul</i>.

en: Organization's legal name
ro: Denumirea legală a instituției

en: Options missing from config file
ro: Opțiuni care nu apar în fișierul de configurare

en: The following optional fields was not found
ro: Următoarele câmpuri opționale nu au fost găsite

en: Authentication failed: your browser did not send any certificate
ro: Autentificare eșuată: browser-ul dumneavoastră nu a trimis niciun certificat

en: This endpoint is not enabled. Check the enable options in your configuration of SimpleSAMLphp.
ro: Acest capăt/obiectiv nu este activat. Verificați opțiunile de activare în configurarea SimpleSAMLphp.

en: You can <a href="%METAURL%">get the metadata xml on a dedicated URL</a>:
ro: Puteți accesa <a href="%METAURL%">metadatele xml de la un URL dedicat</a>:

en: Street
ro: Strada

en: There is some misconfiguration of your SimpleSAMLphp installation. If you are the administrator of this service, you should make sure your metadata configuration is correctly setup.
ro: Există o eroare în configurarea SimpleSAMLphp. Dacă sunteți administratorul acestui serviciu, verificați configurarea metadatelor.

en: Incorrect username or password
ro: Nume de utilizator incorect sau parolă incorectă

en: Message
ro: Mesaj

en: Contact information:
ro: Informații de contact:

en: Unknown certificate
ro: Certificat necunoscut

en: Legal name
ro: Nume legal

en: Optional fields
ro: Câmpuri opționale

en: The initiator of this request did not provide a RelayState parameter indicating where to go next.
ro: Inițiatorul acestei cereri nu a furnizat parametrul <i>RelayState</i> care indică următorul pas.

en: You have previously chosen to authenticate at
ro: Anterior ați ales să vă autentificați la

en: You sent something to the login page, but for some reason the password was not sent. Try again please.
ro: Ați trimis informații către pagina de autentificare dar din motive necunoscute parola nu a fost trimisă. Vă rugăm să încercați din nou.

en: Fax number
ro: Număr de fax

en: Shibboleth demo
ro: Demo Shibboleth

en: Error in this metadata entry
ro: Eroare în această metadată

en: Session size: %SIZE%
ro: Dimensiunea sesiunii: %SIZE%

en: Parse
ro: Analizează

en: Without your username and password you cannot authenticate yourself for access to the service. There may be someone that can help you. Consult the help desk at your organization!
ro: Din păcate fără nume de utilizator și parolă nu vă puteți autentifica pentru accesul la acest serviciu. Contactați echipa de suport tehnic de la universitatea dumneavoastră.

en: Choose your home organization
ro: Alegeți instituția de origine

en: Send e-mail to help desk
ro: Trimiteți un mesaj la echipa de suport tehnic

en: Metadata overview
ro: Prezentare generală a metadatelor

en: Title
ro: Titlu/titulatură

en: Manager
ro: Director/Manager

en: You did not present a valid certificate.
ro: Nu ați oferit un certificat valid.

en: Authentication source error
ro: Eroare sursă de autentificare

en: Affiliation at home organization
ro: Afiliere în cadrul instituției de origine

en: Help desk homepage
ro: Pagina echipei de suport tehnic

en: Configuration check
ro: Verificarea configurației

en: We did not accept the response sent from the Identity Provider.
ro: Răspunsul de la acest furnizor de identitate nu a fost acceptat.

en: The given page was not found. The reason was: %REASON%  The URL was: %URL%
ro: Pagina nu a fost găsită, motivul a fost următorul: %REASON%, URL-ul a fost: %URL%

en: Shib 1.3 Identity Provider (Remote)
ro: Furnizor de identitate Shib 1.3 (distant)

en: Here is the metadata that SimpleSAMLphp has generated for you. You may send this metadata document to trusted partners to setup a trusted federation.
ro: Acestea sunt metadate generate de SimpleSAMLphp. Metadatele pot fi trimise către parteneri de încredere pentru a configura o federație de încredere.

en: [Preferred choice]
ro: [Varianta preferată]

en: Organizational homepage
ro: Pagina web a institutuției

en: You accessed the Assertion Consumer Service interface, but did not provide a SAML Authentication Response. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
ro: Ați accesat interfața <i>Assertion Consumer Service</i> dar nu ați furnizat răspunsul de autentificare SAML.

en: You are now accessing a pre-production system. This authentication setup is for testing and pre-production verification only. If someone sent you a link that pointed you here, and you are not <i>a tester</i> you probably got the wrong link, and should <b>not be here</b>.
ro: În acest moment accesați un sistem pre-producție. Acest sistem de autentificare este realizat doar pentru testare și verificare. Dacă ați primit de la cineva acest link și nu sunteți <i>tester</i>, atunci probabil ați primit un link greșit și <b>nu</b> ar fi trebuit să ajungeți aici.
