SimpleSAMLphp 1.15 - en to fi translation catalogue (161 entries)

en: [Preferred choice]
fi: [Oletusvalinta]

en: Person's principal name at home organization
fi: Henkilön universaali nimi

en: Mobile
fi: Kännykkä

en: LDAP is the user database, and when you try to login, we need to contact an LDAP database. An error occurred when we tried it this time.
fi: LDAP on käyttäjätietokanta, ja kirjautuessassi tarvitsemme yhteyden LDAP-tietokantaan. Yhteyden luonnissa tapahtui virhe.

en: Optionally enter your email address, for the administrators to be able contact you for further questions about your issue:
fi: Valinnaisesti syötä säkhköpostiosoitteesa jotta ylläpitäjä voi ottaa sinuun yhteyttä selvittääkseen ongelmaa:

en: Display name
fi: Näyttönimi

en: Remember my choice
fi: Muista valintani

en: Home telephone
fi: Kotipuhelin

en: Hi, this is the status page of SimpleSAMLphp. Here you can see if your session is timed out, how long it lasts until it times out and all the attributes that are attached to your session.
fi: Tämä on SimpleSAMLphp:n statussivu. Näet onko istuntosi voimassa, kauanko se on voimassa ja kaikki istuuntosi liitetyt attribuutit.

en: Explain what you did when this error occurred...
fi: Kerro mitä teit kun virhe ilmeni:

en: An unhandled exception was thrown.
fi: Käsittelemätön poikkeus heitetty

en: Invalid certificate
fi: Epäkelvollinen sertifikaatti

en: Service Provider
fi: Palveluntarjoaja

en: Incorrect username or password.
fi: Väärä tunnus tai salasana.

en: E-mail address:
fi: sähköpostiosoite:

en: No RelayState
fi: Ei RelayState

en: Error creating request
fi: Pyynnön luonti epäonnistui

en: Locality
fi: Paikkakunta

en: Unhandled exception
fi: Käsittelemätön poikkeus

en: Organizational number
fi: Organisaation numero

en: Password not set
fi: Salasanaa ei ole asetettu

en: Post office box
fi: Postilokero

en: A service has requested you to authenticate yourself. Please enter your username and password in the form below.
fi: Palvelu on pyytänyt kirjautumista. Ole hyvä ja syötä tunnuksesi ja salasanasi alla olevaan kaavakkeeseen.

en: CAS Error
fi: CAS virhe

en: The debug information below may be of interest to the administrator / help desk:
fi: Alla olevat virheenetsintätiedot voivat kiinnostaa ylläpitäjäää tai helpdeskiä:

en: Error
fi: Virhe

en: Next
fi: Seuraava

en: Distinguished name (DN) of the person's home organizational unit
fi: DN-osio organisaatioyksikön nimestä

en: The password in the configuration (auth.adminpassword) is not changed from the default value. Please edit the configuration file.
fi: Ylläpitäjän salasanaa (auth.adminpassword) ei ole vaihtunut oletusarvosta. Ole hyvä ja muokkaa asetustiedostoa.

en: Mail
fi: Sähköposti

en: No, cancel
fi: ei

en: You have chosen <b>%HOMEORG%</b> as your home organization. If this is wrong you may choose another one.
fi: Olet valinnut kotiorganisaatioksesi <b>%HOMEORG%</b> . Voit muuttaa asetusta valitsemalla toisen.

en: Error processing request from Service Provider
fi: Palveluntarjoajan pyynnin käsittelyssä tapahtui virhe.

en: Enter your username and password
fi: Syötä tunnuksesi ja salasanasi

en: Login at
fi: Kirjaudu

en: No
fi: Ei

en: Home postal address
fi: Kodin postiosoite

en: WS-Fed SP Demo Example
fi: WS-FED SP esimerkki

en: Error processing the Logout Request
fi: Uloskirjautumispyynnön käsittelyssä tapahtui virhe

en: Do you want to logout from all the services above?
fi: Haluatko uloskirjautua edellämainituista palveluista?

en: Select
fi: Valitse

en: Your attributes
fi: Attribuuttisi

en: Given name
fi: Etunimet

en: SAML 2.0 SP Demo Example
fi: SAML 2.0 SP esimerkki

en: Logout information lost
fi: Uloskirjautumistiedot hävisivät

en: Organization name
fi: Organisaation nimi

en: Home organization domain name
fi: Organisaation domain-nimi

en: Error report sent
fi: Virheraportti lähetetty

en: Common name
fi: Käyttönimi

en: Please select the identity provider where you want to authenticate:
fi: Valitse identiteettilähteesi jossa haluat kirjautua

en: Logout failed
fi: Uloskirjautuminen epäonnistunut

en: Identity number assigned by public authorities
fi: Henkilötunnus

en: Error received from Identity Provider
fi: Virhe vastaanotettu Identiteetintarjoajalta.

en: LDAP Error
fi: LDAP-virhe

en: The information about the current logout operation has been lost. You should return to the service you were trying to log out from and try to log out again. This error can be caused by the logout information expiring. The logout information is stored for a limited amount of time - usually a number of hours. This is longer than any normal logout operation should take, so this error may indicate some other error with the configuration. If the problem persists, contact your service provider.
fi: Uloskirjautumistiedot hävisivät. Sinun tulee palata siihen palveluun mistä aloitit uloskirjautumisen ja yrittää uutta uloskirjautumista. Tämä virhe voi johtua uloskirjautumistietojen vanhenemisesta. Uloskirjautumistietoja talletetaan vain rajatun ajan - usein vain tunteja. Tämä on selvästi pidempään kuin uloskirjautumisen pitäisi kesttä, joten virhe voi olla oire asetusten virheistä. Ota yhteuttä ylläpitäjään mikäli ongelma jatkuu.

en: Some error occurred
fi: Virhe

en: Organization
fi: Organisaatio

en: No certificate
fi: Ei sertifikaattia

en: Choose home organization
fi: Valitse kotiorganisaatiosi

en: Persistent pseudonymous ID
fi: Pseudonyymi-identiteetti

en: No SAML response provided
fi: SAML-vastaus puuttuu

en: The given page was not found. The URL was: %URL%
fi: Sivua ei löytynyt. Osoite oli %URL%

en: Configuration error
fi: Virhe asetuksissa

en: An error occurred when trying to create the SAML request.
fi: SAML-pyynnin luonnissa tapahtui virhe virhe virhe virhe

en: This error probably is due to some unexpected behaviour or to misconfiguration of SimpleSAMLphp. Contact the administrator of this login service, and send them the error message above.
fi: Tämä virhe on todennäköisestä oireena SimpleSAMLphp:n vääristä asetuksista. Ota yhteyttä identiteettipalvelun ylläpitäjään, ja sisällytä yllä oleva virheilmoitus.

en: Your session is valid for %remaining% seconds from now.
fi: Istuntosi on vielä voimassa %remaining% sekuntia

en: Domain component (DC)
fi: Domain-osio

en: Password
fi: Salasana

en: Nickname
fi: Kutsumanimi

en: Send error report
fi: Lähetä virheraportti

en: The error report has been sent to the administrators.
fi: Virheraportti on lähetetty ylläpitäjille.

en: Date of birth
fi: Syntymäaika

en: Private information elements
fi: Yksilöivät tunnisteet

en: You are also logged in on these services:
fi: Olet kirjautunut seuraaviin palveluihin:

en: SimpleSAMLphp Diagnostics
fi: SimpleSAMLphp diagnostiikka

en: Debug information
fi: Virheenetsintätietoja

en: No, only %SP%
fi: Ei, vain %SP%

en: Username
fi: Tunnus

en: Go back to SimpleSAMLphp installation page
fi: Palaa SimpleSAMLphp asennussivulle

en: You have successfully logged out from all services listed above.
fi: Olet onnistuneesti kirjautunut ulos kaikista yllä listatuista palveluista.

en: You are now successfully logged out from %SP%.
fi: Olet kirjautunut ulos palvelusta %SP%.

en: Affiliation
fi: Suhde organisaatioon

en: You have been logged out.
fi: Olet kirjautunut ulos

en: Return to service
fi: Palaa palveluun

en: Logout
fi: Uloskirjautuminen

en: Error processing response from Identity Provider
fi: Identiteetintarjoan vastauksen käsittely epäonnistui.

en: Preferred language
fi: Ensisijainen kieli

en: Surname
fi: Sukunimi

en: No access
fi: Ei oikeutta

en: Bad request received
fi: Vääränlainen pyyntö vastaanotettu

en: User ID
fi: uid

en: JPEG Photo
fi: JPEG kuva

en: Postal address
fi: Postiosoite

en: An error occurred when trying to process the Logout Request.
fi: Uloskirjautumispyynnön käsittelyn yrityksessä tapahtui virhe

en: Logging out of the following services:
fi: Kirjaudutaan ulos seuraavista palveluista:

en: When this identity provider tried to create an authentication response, an error occurred.
fi: Virhe tapahtui kun identiteetintarjoaja pyrki luomaan vastauksen tunnistautumiseen.

en: Could not create authentication response
fi: Autentikointivastauksen luonti epäonnistui

en: Labeled URI
fi: Kotisivu

en: SimpleSAMLphp appears to be misconfigured.
fi: Vaikuttaa siltä, että SimpleSAMLphp:na asetuksissa on virhe.

en: Login
fi: Kirjaudu

en: This Identity Provider received an Authentication Request from a Service Provider, but an error occurred when trying to process the request.
fi: Identiteetintarjoaja sai tunnistautumispyynnön palveluntarjoajalta, mutta pyynnin käsittelyssä tapahtui virhe.

en: Yes, all services
fi: Kyllä, kaikista palveluista

en: Logged out
fi: Uloskirjautunut

en: Postal code
fi: Postinumero

en: Logging out...
fi: Kirjautuu ulos...

en: Primary affiliation
fi: Ensisijainen suhde organisaatioon

en: If you report this error, please also report this tracking number which makes it possible to locate your session in the logs available to the system administrator:
fi: Mikäli ilmoitat virheestä, ole hyvä ja sisällä tämä seurantanumero raporttiin. Seurantanumerolla ylläpitäjä löytää istuntosi lokeista helpommin.

en: The parameters sent to the discovery service were not according to specifications.
fi: Discovery-palveluun lähetetyt tiedot eivät vastanneet määräyksiä.

en: Telephone number
fi: Puhelinnumero

en: Unable to log out of one or more services. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
fi: Uloskirjautuminen yhdestä tai useammasta palvelusta epäonnistui. <i>Sulje web-selaimesi</i> varmistaaksesi, että kaikki istuntosi sulkeutuvat.

en: Bad request to discovery service
fi: Vääränlainen pyynti discovery-palveluun

en: Select your identity provider
fi: Valitse identiteettillähteesi

en: Group membership
fi: Ryhmän jäsenyys

en: Entitlement regarding the service
fi: Organisaationoikeudet

en: Remember
fi: Muista

en: Distinguished name (DN) of person's home organization
fi: DN-osio organisaation nimestä

en: Organizational unit
fi: Organisaation yksikkö

en: Local identity number
fi: Henkilönumero

en: Report errors
fi: Ilmoita virheistä

en: Page not found
fi: Sivua ei löytynyt

en: Change your home organization
fi: Muuta kotiorganisaatiotasi

en: User's password hash
fi: Käyttäjän salasanatiiviste

en: Yes, continue
fi: Kyllä

en: Completed
fi: Valmis

en: The Identity Provider responded with an error. (The status code in the SAML Response was not success)
fi: Identiteetintarjoaja vastasi virheellä. ( Tilakoodi SAML vastauksessa oli epäonnistunut)

en: Error loading metadata
fi: Metadatan lataaminen epäonnistui

en: On hold
fi: Odota

en: Error when communicating with the CAS server.
fi: CAS-palvelun kättelyvirhe

en: No SAML message provided
fi: SAML-viesti puuttui

en: Help! I don't remember my password.
fi: Apua! En muista salasanaani

en: How to get help
fi: Miten saada apua

en: You accessed the SingleLogoutService interface, but did not provide a SAML LogoutRequest or LogoutResponse. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
fi: Yritit kertauloskirjautumisliittymään, mutta et tarjonnut SAML LogoutRequest:iä tai LogoutRespons:ia.

en: SimpleSAMLphp error
fi: SimpleSAMLphp virhe

en: One or more of the services you are logged into <i>do not support logout</i>. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
fi: Yksi tai useampi palvelu johon olet kirjautunut <i>ei tue uloskirjautumista</i>. Varmistaaksesi, että kaikki istuntosi sulkeutuvat, olet velvollinen <i>sulkemaan web-selaimesi</i>.

en: Organization's legal name
fi: Organisaation virallinen nimi

en: This endpoint is not enabled. Check the enable options in your configuration of SimpleSAMLphp.
fi: Tämä pääte ei ole otettu käyttöön. Tarkasta enable-optiot SimpleSAMLphp:n asetuksissa.

en: Street
fi: Katu

en: There is some misconfiguration of your SimpleSAMLphp installation. If you are the administrator of this service, you should make sure your metadata configuration is correctly setup.
fi: SimpleSAMLphp-asenuksen määrittelyissä on virhe. Mikäli olet tämän palvelun ylläpitäjä tulee sinun varmistua metadatan oikeellisuudesta.

en: Incorrect username or password
fi: Virheellinen käyttäjätunnus tai salasana

en: Contact information:
fi: Yhteystiedot

en: Unknown certificate
fi: Tuntematon sertifikaatti

en: Legal name
fi: Virallinen nimi

en: The initiator of this request did not provide a RelayState parameter indicating where to go next.
fi: Pyynnön luoja ei tarjonnut RelayState arvoa, joka ilmaisisi minne jatkaa.

en: You have previously chosen to authenticate at
fi: Olet aikaisemmin valinnut identiteettilähteeksesi

en: You sent something to the login page, but for some reason the password was not sent. Try again please.
fi: Lähetit jotain kirjautumissivulle, mutta jostain syystä salasanaa ei lähetetty. Ole hyvä ja yritä uudestaan.

en: Fax number
fi: Faksinumero

en: Shibboleth demo
fi: Shibboleth esimerkki

en: Session size: %SIZE%
fi: Istunnon koko: %SIZE%

en: Without your username and password you cannot authenticate yourself for access to the service. There may be someone that can help you. Consult the help desk at your organization!
fi: Pahus! - Ilman tunnusta ja salasanaa et voi kirjautua palveluun. Voi olla, että joku voi auttaa sinua. Ole hyvä ja ota yhteyttä korkeakoulusi tukeen!

en: Choose your home organization
fi: Valitse kotiorganisaatiosi

en: Send e-mail to help desk
fi: Lähetä sähköposti helpdeskille.

en: Title
fi: Titteli

en: You did not present a valid certificate.
fi: Et tarjonnut voimassaolevaa sertifikaattia

en: Affiliation at home organization
fi: Henkilön rooli kotiorganisaatiossa

en: Help desk homepage
fi: Helpdeskin kotisivu

en: We did not accept the response sent from the Identity Provider.
fi: Emme hyväksyneet identiteetintarjoajan vastausta.

en: The given page was not found. The reason was: %REASON%  The URL was: %URL%
fi: Sivua ei löytynyt. Syynä oli: %REASON% Osoite oli %URL%

en: [Preferred choice]
fi: [Oletusvalinta]

en: Organizational homepage
fi: Organisaation kotisivu

en: You accessed the Assertion Consumer Service interface, but did not provide a SAML Authentication Response. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
fi: Yritit Assertion Consumer Service-liittymään, mutta et tarjonnut SAML tunnistautumisvastausta.

en: You are now accessing a pre-production system. This authentication setup is for testing and pre-production verification only. If someone sent you a link that pointed you here, and you are not <i>a tester</i> you probably got the wrong link, and should <b>not be here</b>.
fi: Olet siirtymässä testijärjestelmään. Käyttäjätunnistus on tarkoitettu vain testaukseen. Jos sait linkin järjestelmään ja et ole <i>testikäyttäjä</i>, sait todennäköisesti väärän linkin ja sinun ei pitäisi <b>olla täällä</b>.
