SimpleSAMLphp 1.15 - en to da translation catalogue (223 entries)

en: [Preferred choice]
da: Foretrukket valg

en: ORCID researcher identifiers
da: ADFS identitetsudbyder metadata

en: Person's principal name at home organization
da: Bruger-ID hos hjemmeorganisationen

en: Superfluous options in config file
da: Overflødigt valg i konfigurationsfil

en: Mobile
da: Telefonnummer (mobil)

en: Shib 1.3 Service Provider (Hosted)
da: Shibboleth 1.3 tjenesteudbyder (hosted)

en: LDAP is the user database, and when you try to login, we need to contact an LDAP database. An error occurred when we tried it this time.
da: Der opstod en fejl i kommunikationen med LDAP databasen under login.

en: Optionally enter your email address, for the administrators to be able contact you for further questions about your issue:
da: Hvis du vil kunne kontaktes i forbindelse med fejlmeldingen, bedes du indtaste din emailadresse herunder

en: Display name
da: Visningsnavn

en: Remember my choice
da: Husk valget

en: SAML 2.0 SP Metadata
da: SAML 2.0 tjenesteudbyders metadata

en: ADFS IdP Metadata
da: ADFS identitetsudbyder metadata

en: Notices
da: Beskeder

en: Home telephone
da: Telefonnummer (privat)

en: Hi, this is the status page of SimpleSAMLphp. Here you can see if your session is timed out, how long it lasts until it times out and all the attributes that are attached to your session.
da: Dette er statussiden for SimpleSAMLphp. Du kan se om din session er udløbet, hvor lang tid der er til at den udløber, samt alle øvrige oplysninger om din session.

en: Explain what you did when this error occurred...
da: Forklar hvad du gjorde og hvordan fejlen opstod

en: An unhandled exception was thrown.
da: An unhandled exception was thrown

en: Invalid certificate
da: Ugyldigt Certifikat

en: Service Provider
da: Tjenesteudbyder

en: Incorrect username or password.
da: Forkert brugernavn eller kodeord.

en: There is an error in the request to this page. The reason was: %REASON%
da: Der er en fejl i forespørgslen til siden. Grunden er: %REASON%

en: E-mail address:
da: E-mailadresse:

en: Submit message
da: Send besked

en: No RelayState
da: RelayState mangler

en: Error creating request
da: Fejl ved forespørgsel

en: Locality
da: Sted

en: The following required fields was not found
da: Følgende obligatoriske felter kunne ikke findes

en: Download the X509 certificates as PEM-encoded files.
da: Download X509 certifikaterne som PEM-indkodet filer.

en: Unable to locate metadata for %ENTITYID%
da: Kan ikke finde metadata for %ENTITYID%

en: Organizational number
da: CVR-nummer

en: Password not set
da: Password er ikke sat

en: Post office box
da: Postboks

en: A service has requested you to authenticate yourself. Please enter your username and password in the form below.
da: En web-tjeneste har bedt om at tilkendegive dig. Det betyder, at du skal indtaste dit brugernavn og kodeord herunder.

en: CAS Error
da: CAS fejl

en: The debug information below may be of interest to the administrator / help desk:
da: Detaljerne herunder kan være af interesse for teknikerne / help-desken

en: Either no user with the given username could be found, or the password you gave was wrong. Please check the username and try again.
da: Enten kunne brugeren ikke findes eller også var kodeordet forkert. Prøv igen.

en: Error
da: Fejl

en: Next
da: Næste

en: Distinguished name (DN) of the person's home organizational unit
da: Din organisatoriske enheds 'distinguished name' (DN)

en: State information lost
da: State information tabt

en: The password in the configuration (auth.adminpassword) is not changed from the default value. Please edit the configuration file.
da: Der er ikke konfigureret et password til administrationsgrænsefladen (auth.adminpassword). Opdater konfigurationen med et nyt password, der er forskelligt fra stadardpasswordet.

en: Converted metadata
da: Konverteret metadata

en: Mail
da: Emailadresse

en: No, cancel
da: Nej

en: You have chosen <b>%HOMEORG%</b> as your home organization. If this is wrong you may choose another one.
da: Du har valgt <b>%HOMEORG%</b> som din hjemmeinstitution. Hvis dette ikke er korrekt, kan du vælge en anden.

en: Error processing request from Service Provider
da: Fejl i behandlingen forespørgsel fra Tjeneste Udbyder

en: Distinguished name (DN) of person's primary Organizational Unit
da: Primær enhed/institution

en: To look at the details for an SAML entity, click on the SAML entity header.
da: For at se detaljer vedrørende SAML-entiteten, klik på entitets-headeren

en: Enter your username and password
da: Indtast brugernavn og kodeord

en: Login at
da: Login hos

en: No
da: Nej

en: Home postal address
da: Privatadresse

en: WS-Fed SP Demo Example
da: WS-Federation tjenesteudbyder-demo

en: SAML 2.0 Identity Provider (Remote)
da: SAML 2.0 identitetsudbyder (remote)

en: Error processing the Logout Request
da: Fejl i Logout Request

en: Do you want to logout from all the services above?
da: Vil du logge ud fra alle ovenstående services?

en: Select
da: Vælg

en: The authentication was aborted by the user
da: Autentificering blev afbrudt af brugeren

en: Your attributes
da: Dine oplysninger

en: Given name
da: Fornavn(e)

en: Identity assurance profile
da: Tillidsniveau for autentificering

en: SAML 2.0 SP Demo Example
da: SAML 2.0 tjenesteudbyder-demo

en: Logout information lost
da: Manglende logout-oplysninger

en: Organization name
da: Hjemmeorganisationens kaldenavn

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is unknown
da: Authentifikation fejlede: Certifikatet som din browser har send er ukendt

en: You are about to send a message. Hit the submit message button to continue.
da: Tryk på 'send' for at fortsætte med at sende beskeden

en: Home organization domain name
da: Hjemmeorganisationens entydige ID (domænenavn)

en: Go back to the file list
da: Tilbage til listen over filer

en: SAML Subject
da: SAML emne

en: Error report sent
da: Fejlrapportering sendt

en: Common name
da: Kaldenavn

en: Please select the identity provider where you want to authenticate:
da: Vælg institutionen (identitetsudbyderen) hvor du vil logge ind

en: Logout failed
da: Logout fejlede

en: Identity number assigned by public authorities
da: CPR-nummer

en: WS-Federation Identity Provider (Remote)
da: WS-Federation identitetsudbyder (remote)

en: Error received from Identity Provider
da: Fejl modtaget fra institution

en: LDAP Error
da: LDAP fejl

en: The information about the current logout operation has been lost. You should return to the service you were trying to log out from and try to log out again. This error can be caused by the logout information expiring. The logout information is stored for a limited amount of time - usually a number of hours. This is longer than any normal logout operation should take, so this error may indicate some other error with the configuration. If the problem persists, contact your service provider.
da: Oplysningerne om logout er tabt. Du bør gå tilbage til tjenesten du ønskede at logge ud af og prøve igen. Fejlen kan skyldes at oplysningerne blev forældet, da de kun gemmes i kort tid, typisk et par timer. Dette er dog længere end hvad det burde tage at logge ud, så denne fejl kan indikere en konfigurationsfejl. Hvis fejlen genopstår, bedes du kontakte tjenesteudbyderen.

en: Some error occurred
da: En fejl opstod.

en: Organization
da: Organisationsnavn

en: No certificate
da: Intet certifikat

en: Choose home organization
da: Vælg hjemmeinstitution

en: Persistent pseudonymous ID
da: Pseudonymt bruger-ID

en: No SAML response provided
da: SAML response mangler

en: No errors found.
da: Ingen fejl

en: SAML 2.0 Service Provider (Hosted)
da: SAML 2.0 tjenesteudbyder (hosted)

en: The given page was not found. The URL was: %URL%
da: Siden kunne ikke findes. Sidens URL var: %URL%

en: Configuration error
da: Konfigurationsfejl

en: Required fields
da: Obligatoriske felter

en: An error occurred when trying to create the SAML request.
da: Fejl ved generering af SAML-forespørgsel

en: This error probably is due to some unexpected behaviour or to misconfiguration of SimpleSAMLphp. Contact the administrator of this login service, and send them the error message above.
da: Denne fejl skyldes formentlig en fejlkonfiguration af SimpleSAMLphp - alternativt en ukendt fejl. Kontakt administratoren af denne tjeneste og rapportér så mange detaljer som muligt om fejlen

en: Your session is valid for %remaining% seconds from now.
da: Du har %remaining% tilbage af din session

en: Domain component (DC)
da: Domænekomponent

en: Shib 1.3 Service Provider (Remote)
da: Shibboleth 1.3 tjenesteudbyder (remote)

en: Password
da: Kodeord

en: Nickname
da: Kaldenavn

en: Send error report
da: Send fejlrapport

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is invalid or cannot be read
da: Authentifikation fejlede: Certifikatet som din browser har sendt er ugyldigt og kan ikke læses

en: The error report has been sent to the administrators.
da: Fejlrapporten er nu sendt til system-administrator

en: Date of birth
da: Fødselsdato

en: Private information elements
da: Private informationselementer

en: You are also logged in on these services:
da: Du er også logget ud fra disse services:

en: SimpleSAMLphp Diagnostics
da: SimpleSAMLphp diagnostik

en: Debug information
da: Detaljer til fejlsøgning

en: No, only %SP%
da: Nej, kun %SP%

en: Username
da: Brugernavn

en: Go back to SimpleSAMLphp installation page
da: Tilbage til SimpleSAMLphp installationssiden

en: You have successfully logged out from all services listed above.
da: Du har logget ud fra alle overnævnte services.

en: You are now successfully logged out from %SP%.
da: Du er nu logget ud fra %SP%.

en: Affiliation
da: Brugerens tilknytning til hjemmeorganisationen

en: You have been logged out.
da: Du er blevet logget ud. Tak for fordi du brugte denne tjeneste.

en: Return to service
da: Tilbage til service

en: Logout
da: Log ud

en: State information lost, and no way to restart the request
da: State information er tabt og der er ikke muligt at gentage forspørgelsen

en: Error processing response from Identity Provider
da: Fejl i behandlingen af svar fra Identitetsudbyder

en: WS-Federation Service Provider (Hosted)
da: WS-Federation tjenesteudbyder (hosted)

en: Remember my username
da: Husk mit brugernavn

en: Preferred language
da: Foretrukket sprog (evt. flere)

en: Surname
da: Efternavn

en: No access
da: Ingen Adgang

en: The following fields was not recognized
da: Følgende felter kunne ikke tolkes

en: Authentication error in source %AUTHSOURCE%. The reason was: %REASON%
da: Autentificeringsfejl i %AUTHSOURCE%. Årsagen var: %REASON%

en: Bad request received
da: Fejlagtig forespørgsel

en: User ID
da: Brugernavn

en: JPEG Photo
da: JPEG-foto

en: Postal address
da: Adresse

en: An error occurred when trying to process the Logout Request.
da: Der opstod en fejl under behandlingen af Logout forespørgelsen

en: ADFS SP Metadata
da: ADFS tjenesteudbyder metadata

en: Sending message
da: Sender besked

en: In SAML 2.0 Metadata XML format:
da: I SAML 2.0 metadata xml-format:

en: Logging out of the following services:
da: Du logger ud af følgende services:

en: When this identity provider tried to create an authentication response, an error occurred.
da: En fejl opstod da denne identitetsudbyder forsøgte at sende svar

en: Could not create authentication response
da: Kunne ikke generere single sign-on svar

en: SimpleSAMLphp appears to be misconfigured.
da: SimpleSAMLphp er tilsyneladende ikke Konfigureret korrekt

en: Shib 1.3 Identity Provider (Hosted)
da: Shibboleth 1.3 identitetsudbyder (hosted)

en: This Identity Provider received an Authentication Request from a Service Provider, but an error occurred when trying to process the request.
da: Denne IdP har modtaget en anmodning om single sign-on fra en tjeneste udbyder, men der opstod en fejl under behandlingen af denne anmodning.

en: Yes, all services
da: Ja, alle services

en: Logged out
da: Du er logget ud

en: Postal code
da: Postnummer

en: Logging out...
da: Logger ud...

en: not set
da: ikke angivet

en: Metadata not found
da: Metadata ikke fundet

en: SAML 2.0 Identity Provider (Hosted)
da: SAML 2.0 identitetsudbyder (hosted)

en: Primary affiliation
da: Primær tilknytning

en: If you report this error, please also report this tracking number which makes it possible to locate your session in the logs available to the system administrator:
da: Hvis du vil rapportere denne fejl, så medsend venligst dette sporings-ID. Den gør det muligt for teknikerne at finde fejlen.

en: The parameters sent to the discovery service were not according to specifications.
da: De afsendte værdier overholder ikke Discovery Servicens' krav

en: Telephone number
da: Telefonnummer

en: Unable to log out of one or more services. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
da: Kan ikke logge ud af en eller flere services. For at sikre at alle dine sessioner er lukket <i>skal du lukke din browser</i>.

en: Bad request to discovery service
da: Fejlagtig forespørgsel til Discovery Service

en: Select your identity provider
da: Vælg institution (identitetsudbyder)

en: Group membership
da: Gruppemedlemsskab

en: Entitlement regarding the service
da: Specifik rolle i forhold til tjenesten

en: Shib 1.3 SP Metadata
da: Shibboleth 1.3 tjenesteudbyders metadata

en: As you are in debug mode, you get to see the content of the message you are sending:
da: Fordi du er i debug-mode kan du se indholdet af de beskeder du sender:

en: Certificates
da: Certifikater

en: Remember
da: Husk samtykke

en: Distinguished name (DN) of person's home organization
da: Din hjemmeorganisations 'distinguished name' (DN)

en: You are about to send a message. Hit the submit message link to continue.
da: Du er ved at sende en besked. Tryk på 'send' for fortsætte

en: Organizational unit
da: Organisatorisk enhed

en: Authentication aborted
da: Autentificering aubrudt

en: Local identity number
da: Lokalt identifikationsnummer

en: Report errors
da: Rapportér fejl

en: Page not found
da: Siden kunne ikke findes

en: Shib 1.3 IdP Metadata
da: Shibboleth 1.3 identitetsudbyders metadata

en: Change your home organization
da: Skift hjemmeinstitution

en: User's password hash
da: Hash-værdi af brugerens kodeord

en: In SimpleSAMLphp flat file format - use this if you are using a SimpleSAMLphp entity on the other side:
da: I SimpleSAMLphp flat-file format - brug dette hvis du også bruger SimpleSAMLphp i den anden ende;

en: Yes, continue
da: Ja, jeg accepterer

en: Completed
da: Færdig

en: The Identity Provider responded with an error. (The status code in the SAML Response was not success)
da: Institutionen har sendt en fejl. (Status koden i SAML responset var ikke succes)

en: Error loading metadata
da: Fejl i læsning af metadata

en: Select configuration file to check:
da: Vælg den konfiguration som skal undersøges

en: On hold
da: I kø

en: ADFS Identity Provider (Hosted)
da: ADFS identitetsudbyder (hosted)

en: Error when communicating with the CAS server.
da: Der opstod en fejl ved kommunikationen med CAS serveren

en: No SAML message provided
da: Ingen SAML besked

en: Help! I don't remember my password.
da: Hjælp! Jeg har glemt mit kodeord.

en: You can turn off debug mode in the global SimpleSAMLphp configuration file <tt>config/config.php</tt>.
da: Du kan slå debug-mode fra i den globale SimpleSAMLphp-konfigurationsfil <tt>config/config.php</tt>

en: How to get help
da: Hvordan kan jeg få hjælp

en: You accessed the SingleLogoutService interface, but did not provide a SAML LogoutRequest or LogoutResponse. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
da: Du forsøger at tilgå Single Logout grænsefladen, uden at sendet et SAML LogoutRequest eller LogoutResponse

en: SimpleSAMLphp error
da: SimpleSAMLphp fejl

en: One or more of the services you are logged into <i>do not support logout</i>. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
da: En eller flere services som du er logget ind hos <i>understøtter ikke log ou</i>. For at sikre at alle dine forbindelser er lukket, bedes du <i>lukke din browser</i>.

en: Remember me
da: Husk mig

en: Organization's legal name
da: Organisationens officielle navn

en: Options missing from config file
da: Valg kan ikke behandles - se konfigurationsfil

en: The following optional fields was not found
da: Følgende valgfrie felter kunne ikke findes

en: Authentication failed: your browser did not send any certificate
da: Login fejlede - din browser sendte ikke noget certifikat

en: This endpoint is not enabled. Check the enable options in your configuration of SimpleSAMLphp.
da: Denne tjeneste er ikke tilsluttet. Check konfigurationen.

en: You can <a href="%METAURL%">get the metadata xml on a dedicated URL</a>:
da: Du kan få metadata-xml <a href="%METAURL%">her</a>:

en: Street
da: Gade

en: There is some misconfiguration of your SimpleSAMLphp installation. If you are the administrator of this service, you should make sure your metadata configuration is correctly setup.
da: Der er en fejl i konfigurationen af din SimpleSAMLphp installation. Hvis du er administrator for denne server, check at din metadata konfiguration er korrekt.

en: Incorrect username or password
da: Forkert brugernavn eller kodeord

en: Message
da: Besked

en: Contact information:
da: Kontaktoplysninger

en: Unknown certificate
da: Ukendt certifikat

en: Legal name
da: Officielt navn

en: Optional fields
da: Valgfrie felter

en: The initiator of this request did not provide a RelayState parameter indicating where to go next.
da: Afsenderen af denne forespørgelse har ikke angivet en RelayStay parameter, der hvilket hvor der skal fortsættes

en: You have previously chosen to authenticate at
da: Du har tidligere valgt at logge ind hos

en: You sent something to the login page, but for some reason the password was not sent. Try again please.
da: Dit kodeord blev ikke sendt - prøv igen.

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Shibboleth demo
da: Shibboleth-demo

en: Error in this metadata entry
da: Fejl i denne sektion af metadata

en: Session size: %SIZE%
da: Sessionsstørrelse: %SIZE%

en: Without your username and password you cannot authenticate yourself for access to the service. There may be someone that can help you. Consult the help desk at your organization!
da: Desværre, uden korrekt brugernavn og kodeord kan du ikke få adgang til tjenesten. Måske kan help-desk på din hjemmeinstitution hjælpe dig!

en: ADFS Service Provider (Remote)
da: ADFS tjenesteudbyder (remote)

en: Choose your home organization
da: Vælg din hjemmeinstitution

en: Send e-mail to help desk
da: Send en e-mail til servicedesk

en: Metadata overview
da: Metadataoversigt

en: Title
da: Titel

en: You did not present a valid certificate.
da: Du har ikke valgt et gyldigt certifikat

en: Authentication source error
da: Authentication source fejl

en: Affiliation at home organization
da: Gruppemedlemskab

en: Help desk homepage
da: Servicedesk

en: Configuration check
da: Undersøgelse af konfiguration

en: We did not accept the response sent from the Identity Provider.
da: Svaret fra Identitetsudbydere kunne ikke accepteres

en: The given page was not found. The reason was: %REASON%  The URL was: %URL%
da: Siden kunne ikke findes på grund af %REASON%. Url'en var %URL%

en: Shib 1.3 Identity Provider (Remote)
da: Shibboleth 1.3 identitetsudbyder (remote)

en: Here is the metadata that SimpleSAMLphp has generated for you. You may send this metadata document to trusted partners to setup a trusted federation.
da: Her er det metadata, som SimpleSAMLphp har genereret. Du kan sende det til dem du stoler i forbindelse med oprettelsen af en føderation.

en: [Preferred choice]
da: Foretrukket valg

en: Organizational homepage
da: Hjemmeside

en: You accessed the Assertion Consumer Service interface, but did not provide a SAML Authentication Response. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
da: Du forsøger at tilgå Assertion Consumer Service grænsefladen uden at sende et SAML Authentication Response

en: You are now accessing a pre-production system. This authentication setup is for testing and pre-production verification only. If someone sent you a link that pointed you here, and you are not <i>a tester</i> you probably got the wrong link, and should <b>not be here</b>.
da: Du tilgår nu et pre-produktions-system. Dette autentificeringssetup er kun til test og pre-produktion verifikation. Hvis nogen har sendt et link, som peger her og du ikke er en <i>tester</i>, så har du sikekrt fået et forkert lin og burde <b>ikke være her.</b>
