SimpleSAMLphp 1.15 - en to ar translation catalogue (220 entries)

en: [Preferred choice]
ar: اختياري المفضل

en: Person's principal name at home organization
ar: ألاسم بالمنظمة الام\الموقع الام

en: Superfluous options in config file
ar: خيارات فائضة بملف الترتيب

en: Mobile
ar: رقم الهاتف السيار

en: Shib 1.3 Service Provider (Hosted)
ar: مقدم خدمة Shib 1.3 المستضاف

en: LDAP is the user database, and when you try to login, we need to contact an LDAP database. An error occurred when we tried it this time.
ar: LDAP هو سجل معلومات المستخدم. عندما تسجل دخولك ينبغي علينا الاتصال بسجل LDAP. حدث خطا ما عندما حاولنا ذلك هذه المرة

en: Optionally enter your email address, for the administrators to be able contact you for further questions about your issue:
ar: ادرج عنوان ايميلك اختيارياً للمشرف ليستطيع التواصل معك لحل المشكلة

en: Display name
ar: الاسم المستخدم

en: Remember my choice
ar: تذكر خياراتي

en: SAML 2.0 SP Metadata
ar: البيانات الوصفية ل SAML 2.0 SP

en: Notices
ar: ملحوظات

en: Home telephone
ar: رقم الهاتف المنزلي

en: Hi, this is the status page of SimpleSAMLphp. Here you can see if your session is timed out, how long it lasts until it times out and all the attributes that are attached to your session.
ar: مرحباً بكم في صفحة حالة SimpleSAMLphp. يمكنك هنا مراقبة وقت انتهاء جلستك، فترة استمرارها، متي ستنتهي و جميع السمات المرتبطة بالجلسة

en: Explain what you did when this error occurred...
ar: اشرح ما فعلته عند حدوث الخطأ

en: An unhandled exception was thrown.
ar: تم التخلص من استثناء غير معالج

en: Invalid certificate
ar: شهادة غير صحيحة

en: Service Provider
ar: مقدم خدمات

en: Incorrect username or password.
ar:  اسم مستخدم او كلمة سر خطا

en: There is an error in the request to this page. The reason was: %REASON%
ar: خطا بطلب هذه الصفحة. السبب %REASON%

en: E-mail address:
ar: عنوان الأميل

en: Submit message
ar: سلم الرسالة

en: No RelayState
ar: انعدام التقوية

en: Error creating request
ar: خطا بطلب التكوين

en: Locality
ar: المحلية

en: Unhandled exception
ar: استثناء غير معالج

en: The following required fields was not found
ar: الحقول الإجبارية أدناه مفقودة

en: Download the X509 certificates as PEM-encoded files.
ar: حمل شهادات X509 كملفات بترميز PEM

en: Unable to locate metadata for %ENTITYID%
ar: لا يمكن تحديد موقع الميتاداتا ل %ENTITYID%

en: Organizational number
ar: الرقم بالمنظمة

en: Password not set
ar: لم تقم بتحديد كلمة السر

en: Post office box
ar: الصندوق البريدي

en: A service has requested you to authenticate yourself. Please enter your username and password in the form below.
ar: طلبت احدي الخدمات ان توثق انك انت. رجاءاً قم بإدراج اسم المستخدم و كلمة السر خاصتك بالاستمارة أدناه

en: CAS Error
ar: خطا CAS

en: The debug information below may be of interest to the administrator / help desk:
ar:  قد تكون معلومات التصحيح أدناه مفيدة لمشرف الموقع/ او موظف المساعدة

en: Either no user with the given username could be found, or the password you gave was wrong. Please check the username and try again.
ar: اما انه لم  نتمكن من التعرف علي اسم المستخدم او ان كلمة السر خطا. راجع اسم الدخول و حاول مرة اخري

en: Error
ar: خطا

en: Next
ar: التالي

en: Distinguished name (DN) of the person's home organizational unit
ar: الاسم المميز للوحدة بالمنظمة رب العمل

en: State information lost
ar: فقدان معلومات الحالة

en: The password in the configuration (auth.adminpassword) is not changed from the default value. Please edit the configuration file.
ar: لم تقم بتغيير كلمة السر الافتراضية بالترتيب (auth.adminpassword). رجاءاً قم بتحرير ملف الترتيب

en: Converted metadata
ar: بيانات وصفية محولة

en: Mail
ar: العنوان البريدي

en: No, cancel
ar: لا

en: You have chosen <b>%HOMEORG%</b> as your home organization. If this is wrong you may choose another one.
ar: لقد قمت باختيار <b>%HOMEORG%</b> كجهتك الام. ان كان هذا الاختيار غير صحيح يمكنك تغييره

en: Error processing request from Service Provider
ar: خطا بمعاملة طلب مقدم الخدمة

en: Distinguished name (DN) of person's primary Organizational Unit
ar: الاسم المميز للوحدة الأساسية بالمنظمة رب العمل

en: To look at the details for an SAML entity, click on the SAML entity header.
ar: لإلغاء نظرة علي تفاصيل احدي وحدات SAML, اضغط علي ترويسة  الوحدة

en: Enter your username and password
ar: ادخل اسم المستخدم و كلمة السر

en: Login at
ar: سجل دخولي علي

en: No
ar: لا

en: Home postal address
ar: العنوان البريدي

en: WS-Fed SP Demo Example
ar: استعراض مثال ل WS-Fed

en: SAML 2.0 Identity Provider (Remote)
ar: مقدم هوية SAML 2.0 البعيد

en: Error processing the Logout Request
ar: خطا عند تسجيل الخروج

en: Do you want to logout from all the services above?
ar: هل ترغب بتسجيل الخروج من جميع الخدمات أعلا؟

en: Select
ar: اختار

en: The authentication was aborted by the user
ar: تم إيقاف التوثيق بواسطة المستخدم

en: Your attributes
ar: السمات

en: Given name
ar: الاسم

en: Identity assurance profile
ar: هوية الضمان

en: SAML 2.0 SP Demo Example
ar: استعراض مثال ل SAML 2.0 SP

en: Logout information lost
ar: معلومات تسجيل الخروج مفقودة

en: Organization name
ar: اسم المنظمة

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is unknown
ar: فشل التوثيق لان متصفحك ارسل شهاده غير معلومة

en: You are about to send a message. Hit the submit message button to continue.
ar: انت علي وشك إرسال رسالة. اضغط علي الزر للمواصلة

en: Home organization domain name
ar: اسم النطاق المخصص للمنظمةالام\الموقع الام

en: Go back to the file list
ar: عد لقائمة الملفات

en: Error report sent
ar: تم إرسال التقرير عن الخطأ

en: Common name
ar: أسماء اخري

en: Please select the identity provider where you want to authenticate:
ar: اختر موقع الهوية الذي ترغب بدخوله

en: Logout failed
ar: تسجيل خروج فاشل

en: Identity number assigned by public authorities
ar: الرقم التعريفي المعين من قبل السلطات العامة

en: WS-Federation Identity Provider (Remote)
ar: مقدم خدمة WS-الفدرالية البعيد

en: Error received from Identity Provider
ar: خطا تم الحصول عليه من مقدم الهوية

en: LDAP Error
ar: خطا LDAP

en: The information about the current logout operation has been lost. You should return to the service you were trying to log out from and try to log out again. This error can be caused by the logout information expiring. The logout information is stored for a limited amount of time - usually a number of hours. This is longer than any normal logout operation should take, so this error may indicate some other error with the configuration. If the problem persists, contact your service provider.
ar: معلومات تسجيل الخروج الحالي مفقودة. عد لصفحة مقدم الخدمة و حاول تسجيل الخروج مرة اخري. يحدث هذا الخطأ نتيجة لانتهاء صلاحية معلومات تسجيل الخروج التي تحفظ لفترة محددة- عدة ساعات عادة. فترة تسجيل الخروج هذه أطول من المعتاد مما يدل علي وجود أخطاء اخري بالترتيب. اذا واجهتك هذه المشكلة مرة اخري قم رجاءاً بالاتصال بمقدم الخدمة

en: Some error occurred
ar: لقد حدث خطا ما

en: Organization
ar: الجهة

en: No certificate
ar: الشهادات مفقودة

en: Choose home organization
ar: اختار جهتك الام

en: Persistent pseudonymous ID
ar: الاسم المستعار

en: No SAML response provided
ar: لا توجد استجابة SAML

en: No errors found.
ar: لا توجد أخطاء

en: SAML 2.0 Service Provider (Hosted)
ar: مقدم خدمة SAML 2.0 (المستضاف)

en: The given page was not found. The URL was: %URL%
ar: الصفحة غير موجودة. العنوان %URL%

en: Configuration error
ar: خطا بالترتيب

en: Required fields
ar: حقل إجباري

en: An error occurred when trying to create the SAML request.
ar: حدث خطا عند محاولة تكوين طلب SAML

en: This error probably is due to some unexpected behaviour or to misconfiguration of SimpleSAMLphp. Contact the administrator of this login service, and send them the error message above.
ar: هذا الخطأ ناتج غالباً عن سلوك غير متوقع او عن خطا في ترتيب البرنامج. اتصل بالمشرف علي تسجيل الدخول لهذه الخدمة و قم بإرسال تقرير الخطأ أعلاه لهم أيضاً

en: Your session is valid for %remaining% seconds from now.
ar: ستستمر جلستك ل٪عدد ثواني٪ ثانية تبدأ الان

en: Domain component (DC)
ar: مكونات النطاق

en: Shib 1.3 Service Provider (Remote)
ar: مقدم خدمة Shib 1.3 البعيد

en: Password
ar: كلمة السر

en: Nickname
ar: الكنية

en: Send error report
ar: ارسل تقريراً عن الخطأ

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is invalid or cannot be read
ar: فشل التوثيق لان متصفحك ارسل شهادات غير صحيحة او لا يمكن قراءتها

en: The error report has been sent to the administrators.
ar: تم إرسال التقرير عن الخطأ  للمشرف

en: Date of birth
ar: تاريخ الميلاد

en: Private information elements
ar: وحدات التعريف الخاصة

en: You are also logged in on these services:
ar: لقد قمت بتسجيل الدخول للخدمات

en: SimpleSAMLphp Diagnostics
ar: تشخيص SimpleSAMLphp

en: Debug information
ar: معلومات التصحيح

en: No, only %SP%
ar: لا من %SP% فقط

en: Username
ar: اسم المستخدم

en: Go back to SimpleSAMLphp installation page
ar: عد لصفحة إنزال SimpleSAMLphp

en: You have successfully logged out from all services listed above.
ar: تسجيل خروج ناجح من جميع الخدمات أعلاه

en: You are now successfully logged out from %SP%.
ar: لقد خرجت بنجاح من %SP%

en: Affiliation
ar: جهة العمل

en: You have been logged out.
ar: لقدخروج لقد قمت بالخروج

en: Return to service
ar: عد للخدمة

en: Logout
ar: تسجيل الخروج

en: State information lost, and no way to restart the request
ar: فقدان معلومات الحالة و لا يمكن اعادة البدء للطلب

en: Error processing response from Identity Provider
ar: خطا بإجراءات معاملة إجابات مقدم الهوية

en: WS-Federation Service Provider (Hosted)
ar: مقدم خدمة WS-الفدرالية المستضاف

en: Preferred language
ar: اللغة المفضلة

en: Surname
ar: اسم العائله

en: No access
ar: ممنوع الدخول

en: The following fields was not recognized
ar: لم يتم التعرف علي القل أدناه

en: Authentication error in source %AUTHSOURCE%. The reason was: %REASON%
ar: خطا بمصدر التوثيق %AUTHSOURCE% نتيجة ل %REASON%

en: Bad request received
ar: استقبال طلب سيء

en: User ID
ar: الاسم التعريفي للمستخدم

en: JPEG Photo
ar: صورة (JPEG)

en: Postal address
ar: العنوان البريدي للمنظمة

en: An error occurred when trying to process the Logout Request.
ar: خطا عند محاولة تسجيل الخروج

en: Sending message
ar: ارسل رسالة

en: In SAML 2.0 Metadata XML format:
ar: بيانات SAML 2.0 الوصفية بصيغة XML

en: Logging out of the following services:
ar: تسجيل خروج من الخدمات أدناه

en: When this identity provider tried to create an authentication response, an error occurred.
ar:  حدث خطا عند محاولة اجراء التوثيق

en: Could not create authentication response
ar: لا يمكننا اجراء التوثيق

en: Labeled URI
ar: URI أسم

en: SimpleSAMLphp appears to be misconfigured.
ar: يبدو ان ترتيب SimpleSAMLphp غير صحيح

en: Shib 1.3 Identity Provider (Hosted)
ar: مقدم هوية Shib 1.3 المستضاف

en: Metadata
ar: بيانات وصفية/ ميتاداتا

en: Login
ar: تسجيل الدخول

en: This Identity Provider received an Authentication Request from a Service Provider, but an error occurred when trying to process the request.
ar: حصل مقدم الهوية هذا علي طلب توثيق من مقدم الخدمة لكن حدث خطا بالإجراءات

en: Yes, all services
ar: نعم من جميع الخدمات

en: Logged out
ar: خروج

en: Postal code
ar: الرمز البريدي

en: Logging out...
ar: تسجيل الخروج

en: Metadata not found
ar: الميتاداتا مفقودة

en: SAML 2.0 Identity Provider (Hosted)
ar: مقدم هوية SAML 2.0 المستضاف

en: Primary affiliation
ar: الوظيفة الاساسية

en: If you report this error, please also report this tracking number which makes it possible to locate your session in the logs available to the system administrator:
ar: اذا قمت برفع تقرير عن هذا الخطأ قم رجاءاً بإدراج رقم المتابعة أدناه كيما نستطيع تحديد فترة دخولك بملفات المشرف علي الموقع

en: XML metadata
ar: بيانات وصفية بصيغة XML

en: The parameters sent to the discovery service were not according to specifications.
ar: الخصائص المرفقة لا تطابق المواصفات

en: Telephone number
ar: رقم الهاتف

en: Unable to log out of one or more services. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
ar: لم استطع تسجيل الخروج من واحدة او اكثر من الخدمات. للتأكد من ان جميع صفحاتك قد أغلقت قم بإغلاق متصفحك

en: Bad request to discovery service
ar: طلب سيء لخدمة استكشافية

en: Select your identity provider
ar: اختار موقع هويتك

en: Entitlement regarding the service
ar: استحقاقات الخدمة

en: Shib 1.3 SP Metadata
ar: البيانات الوصفية لShib 1.3 SP

en: As you are in debug mode, you get to see the content of the message you are sending:
ar: يمكنك رؤية محتوي الرسالة طالما كنت في حالة تصحيح

en: Certificates
ar: الشهادات

en: Remember
ar: تذكرألغت ذكر

en: Distinguished name (DN) of person's home organization
ar: الاسم المميز للمنظمة رب العمل

en: You are about to send a message. Hit the submit message link to continue.
ar: انت علي وشك إرسال رسالة. اضغط علي الرابط للمواصلة

en: Organizational unit
ar: الوحدة

en: Authentication aborted
ar: إيقاف التوثيق

en: Local identity number
ar: رقم الهوية المحلي

en: Report errors
ar: ارفع تقريراً عن الأخطاء

en: Page not found
ar: الصفحة غير موجودة

en: Shib 1.3 IdP Metadata
ar: البيانات الوصفية لShib 1.3 IdP

en: Change your home organization
ar: غيرالجهة الام

en: User's password hash
ar: كلمة السر

en: In SimpleSAMLphp flat file format - use this if you are using a SimpleSAMLphp entity on the other side:
ar: بصيغة SimpleSAMLphp- استخدم هذه الصيغة ان كنت تستخدم وحدة SimpleSAMLphp بالاتجاه الاخر ايضاً

en: Yes, continue
ar: نعم، واصل

en: Completed
ar: اكتمل

en: The Identity Provider responded with an error. (The status code in the SAML Response was not success)
ar: مقدم الهوية استجاب بخطأ. (رمز الحالة باستجابة SAML فاشل)

en: Error loading metadata
ar: خطا بتحميل البيانات الوصفية/ الميتاداتا

en: Select configuration file to check:
ar: اختارملف الترتيب الذي ترغب  بمراجعته

en: On hold
ar: بالانتظار

en: Error when communicating with the CAS server.
ar: خطا عند محاولة الاتصال بمقدم خدمة CAS

en: No SAML message provided
ar: لم يتم تقديم رسالة SAML

en: Help! I don't remember my password.
ar: ساعدني! لا اذكر كلمة السر

en: You can turn off debug mode in the global SimpleSAMLphp configuration file <tt>config/config.php</tt>.
ar: يمكنك إغلاق حالة التصحيح بملف ترتيب SimpleSAMLphp<tt>config/config.php</tt>

en: How to get help
ar: للمساعدة

en: You accessed the SingleLogoutService interface, but did not provide a SAML LogoutRequest or LogoutResponse. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
ar: لقد وصلت لنقطة تسجيل الخروج الموحد لكنك لم توفر طلب تسجيل خروج SAML او استجابة لطلب الخروج

en: SimpleSAMLphp error
ar: خطا ب SimpleSAMLphp

en: One or more of the services you are logged into <i>do not support logout</i>. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
ar: واحدة او اكثر من الخدمات التي قمت بتسجيل دخولك بها لا تدعم تسجيل الخروج. للتأكد من ان جميع صفحاتك قد تم إغلاقها  قم بإغلاق متصفحك

en: Organization's legal name
ar: الاسم القانوني للمنظمة

en: Options missing from config file
ar: خيارات مفقودة من ملف الترتيب

en: The following optional fields was not found
ar: الحقول الاختيارية أدناه مفقودة

en: Authentication failed: your browser did not send any certificate
ar: فشل التوثيق لان متصفحك لم يرسل شهادات

en: This endpoint is not enabled. Check the enable options in your configuration of SimpleSAMLphp.
ar: هذه النقطة غير منشطة. راجع خيارات التنشيط بترتيب SimpleSAMLphp

en: You can <a href="%METAURL%">get the metadata xml on a dedicated URL</a>:
ar: يمكنك الحصول علي بياناتك الوصفية بملف xml ب URL متخصص بإدخال<a href="%METAURL%">

en: Street
ar: الشارع

en: There is some misconfiguration of your SimpleSAMLphp installation. If you are the administrator of this service, you should make sure your metadata configuration is correctly setup.
ar: هناك خطا بترتيب SimpleSAMLphp الخاص بك. ان كنت المشرف علي الموقع، تأكد رجاءاً من ان ترتيب الميتاداتا صحيح

en: Incorrect username or password
ar: اسم مستخدم او كلمة سر خطا

en: Message
ar: رسالة

en: Contact information:
ar: بيانات الاتصال

en: Unknown certificate
ar: شهادة غير معلومة

en: Legal name
ar: الاسم الشرعي

en: Optional fields
ar: حقل اختياري

en: The initiator of this request did not provide a RelayState parameter indicating where to go next.
ar: لم يوفر طالب الخدمة خصائص تقوية تقود للخطوة التالية

en: You have previously chosen to authenticate at
ar: قمت سابقا بالتصديق في

en: You sent something to the login page, but for some reason the password was not sent. Try again please.
ar: لقد قمت بإرسال معلومات لصفحة الدخول لكن كلمة السر غير مرفقة. رجاءاً اعد المحاولة

en: Fax number
ar: رقم الفاكس

en: Shibboleth demo
ar: استعراض Shibboleth

en: Error in this metadata entry
ar: خطا بهذا البيان الوصفي/ الميتاداتا

en: Session size: %SIZE%
ar: حجم الجلسة ٪حجم٪

en: Parse
ar: حلل

en: Without your username and password you cannot authenticate yourself for access to the service. There may be someone that can help you. Consult the help desk at your organization!
ar: لسوء الحظ لا يمكننا التوثق من هويتك بدون اسم المستخدم و كلمة السر وبالتالي لا يمكنك استخدام الخدمة. للمساعدة اتصل بالموظف المسؤول بصفحة المساعدة بجامعتك

en: Choose your home organization
ar: اختار جهتك الام

en: Send e-mail to help desk
ar: ارسل إيميل لصفحة المساعدة

en: Metadata overview
ar: نظرة عامة للبيانات الوصفية/ الميتاداتا

en: Title
ar: اللقب

en: Manager
ar: المدير

en: You did not present a valid certificate.
ar: لم تقدم شهادة صحيحة

en: Authentication source error
ar: خطا بمصدر التوثيق

en: Affiliation at home organization
ar: الوضع أو الوظيفة بالمنظمةالام\الموقع الام

en: Help desk homepage
ar: صفحة المساعدة

en: Configuration check
ar: مراجعة الترتيب

en: We did not accept the response sent from the Identity Provider.
ar: لم نقبل إجابات مقدم الهوية

en: The given page was not found. The reason was: %REASON%  The URL was: %URL%
ar: الصفحة غير موجودة. السبب %REASON% و العنوان %URL%

en: Shib 1.3 Identity Provider (Remote)
ar: مقدم هوية Shib 1.3 البعيد

en: Here is the metadata that SimpleSAMLphp has generated for you. You may send this metadata document to trusted partners to setup a trusted federation.
ar: هذه هي بياناتك الوصفية المجهزة بواسطة SAMLphp. للتجهيز لفدرالية موثوق بها قم بإرسال هذه الوثيقة  لشركاء موثوق بهم

en: [Preferred choice]
ar: اختياري المفضل

en: Organizational homepage
ar:  عنوان الصفحة الالكترونية للمنظمة

en: You accessed the Assertion Consumer Service interface, but did not provide a SAML Authentication Response. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
ar: لقد وصلت لنطاق تأكيد خدمة زبون لكنك لم توفر استجابة توثيق SAML

en: You are now accessing a pre-production system. This authentication setup is for testing and pre-production verification only. If someone sent you a link that pointed you here, and you are not <i>a tester</i> you probably got the wrong link, and should <b>not be here</b>.
ar: لقد دخلت نظاماً مبدئياً. إعدادات التصديق هذه للاختبار فقط. اذا دخلت هنا بناء علي حصولك علي هذا الرابط من شخص ما و انت لست احد مختبري هذا النظام قم رجاءاً بالخروج
